VIDEO: Se žlutou stužkou proti předsudkům. Vězni poběží s „bachaři“, manažery či pracovníky soudů

Běhu se mohou zúčastnit ženy i muži, trestaní i netrestaní, manažeři i dělníci. Prostě kdokoli, kdo chce bořit předsudky. Zdroj: Yellow Ribbon Run

  Praha
  25.06.2019 14:00

Dát někomu druhou šanci vyžaduje často hodně velké vnitřní přemáhání a odhodlání. Na světě však existují lidé, kteří chybovali, svůj hřích odčinili a zaslouží si návrat do života bez předsudků. Právě proti nim bojuje charitativní běh Yellow Ribbon Run, tedy běh žluté stužky. Společnou štafetu utvoří lidé mnoha povolání, s trestní i „čistou“ minulostí.

Mladická nerozvážnost, naskytnutá příležitost, afekt a neuhlídání se či rodinné nebo osobní problémy. Důvodů, proč lidé páchají trestné činy, je mnoho. Po tom, co je soud uzná vinnými a oni si svůj prohřešek „odsedí“, však zaslouží druhou šanci. Tu ale řada z nich nedostane. Pak se topí v dluzích, alkoholu a spirála směřuje zpět k návratu za mříže.

Nejen tomu má zabránit Yellow Ribbon Run v Praze. Chce poukázat na zbytečnost předsudků a dokázat, že to lidé, kteří o druhou šanci stojí, myslí vážně. Na závodní trať se vydají čtyřčlenné štafety. Každý člen musí uběhnout pět kilometrů. Buď lze utvořit vlastní tým, anebo se přihlásit jako jednotlivec a být zařazen do některého z týmů, který dají dohromady organizátoři.

Symbolicky tak společně poběží například odsouzení vězni, kterých letos vyběhne 48, spolu s nimi také pracovníci vězeňské služby, pracovníci soudů, manažeři či ředitelé firem, které se zbavily předsudků a zaměstnaly bývalé trestance. To vše dohromady má podpořit lidskou sounáležitost.

„Lidé obecně vnímají odsouzené jako jedince, kteří by měli být zavřeni v celách a izolováni od společnosti. To ale nelze. S lidmi, kteří selhali, se musí pracovat, protože jednou výkon trestu opustí a mohou se stát sousedy každého z nás. Proto se snažíme pracovat s vězni tak, aby byli schopni se začlenit do společnosti a pokračovat v životě po té správné cestě a stát se třeba těmi dobrými sousedy,“ vysvětloval ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.

Akce na pražském Výstavišti proběhne 25. června. Zahraje na ní také Petr Čtvrtníček. Ten doprovodí trestaneckou kapelu Wsedě. Ta nazpívala také hymnu akce. Chybět nebudou ani známí herci Leoš Noha, Kateřina Hrachovcová, Michal Suchánek či Jiří Vyorálek.  

 

Autor: Jindra Petr

Místo události: Výstaviště Holešovice, Praha

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: