Sdílené koloběžky v Praze už nebudou moci všude. Město chystá "red zóny"

Koloběžky jsou v ulicích k vidění v nejrůznějších variantách. Zdroj: Ilustrační foto

12.07.2019
Už toto léto může začít platit omezení pohybu a parkování sdílených koloběžek na dva druhy zón. Město pracuje na pravidlech, které jejich pohyb po městě zamezí. Cílem je totiž podpořit návaznosti na městskou hromadnou dopravu, či vytvořit alternativy k automobilové dopravě. Mimo jiné i zvýšit bezpečnost chodců a ulevit přetíženým městským zónám.

Elektrokola a koloběžky jsou v současnosti velkým hitem a v ulicích metropole jsou na nich k vidění jak turisté, tak místní každodenně. K jejich boomu přispívá i jejich sdílení. To však vede i k problémům. Uživatelé si častokrát neuvědomují, že musí respektovat silniční pravidla, ohrožují chodce, či je jejich přítomnost v přetížených městských zónách nadbytečná.

Východisko nyní řeší Praha s výkonným ředitelem společnosti Lime Tobym Sunem a snaží se vytvořit pravidla pro jejich užívání a parkování. Prozatím navrhli vznik dvou zón, které můžou platit ještě toto léto.

„Tou první je red zóna, kde se koloběžka vypne, pokud do ní řidič vjede. Počítáme s rozsáhlou red zónou na pěších zónách na Praze 1, na Královské cestě a na části Prahy 2. Zároveň se zástupci Lime musí spojit i s dalšími městskými částmi, aby si společně definovali red zóny i na dalších pražských územích mimo centrum. Druhé zóny zelené budou vymezené pro parkování koloběžek. Lime si tyto bezrizikové oblasti s dostatečným prostorem vytipuje sám, ale musí je následně prokonzultovat s patřičnou městskou částí a až pak zanést do aplikace,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr, který se Sunem jedná.

Právě zmíněná městská část Praha 1 se společností Lime, která tyto koloběžky spravuje, jedná od konce loňského roku. Jejím cílem je ochránit bezpečnost chodců, kteří o ně na chodnících zakopávají a mnohdy před nimi uskakují.

„První vlaštovkou je, že od minulého týdne musí zákazníci před jízdou v aplikaci odklikat, že nebudou jezdit po chodnících, parkovat na nevyhrazených místech a nebudou bezohlednou jízdou blokovat tramvaje a autobusy,“ řekl Scheinherr.

Pravidla užívání a parkování sdílených koloběžek může vejít v platnost už v průběhu léta. Město chce také zvášit informovanost uživatelů a jiných zájemců v rámci propagace marketingovou kampaní. Ta má jezdcům ukázat, jaké je správné a ohleduplné chování za řidítky těchto dopravních prostředků.


Autor: Lucie Pinková

V City publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Praha rozdělí lány polí a prostřídá plodiny. Vrací se k systému před kolektivizací

  17.07.2019
  Hlavní město chce vrátit půdě její původní faunu a flóru staronovým systémem hospodaření. Místo pěstování...

  FOTO: Kelímky pražských náplavek mají nový design. 5000 kusů zdobí tramvaj nebo labuť

  13.07.2019
  Labuť, tramvaj, kobka nebo přívoz. To jsou nové motivy, které obohatily vratné kelímky pražských náplavek.

  Víkend má být deštivý, v pátek skončí v Praze zákaz rozdělávání ohně

  11.07.2019
  Deštivý víkend předpovídají meteorologové a pro řadu lidí to znamená snad ukončení čekání na déšť. V...

  V Praze kvůli suchu platí od neděle zákaz rozdělávání ohňů. I pro kuřáky

  29.06.2019
  Přetrvávající sucho dál trápí Česko. A protože to nevypadá, že by mělo vydatněji zapršet, vyhlásil pražský...

  VIDEO: Kolem policie na Pražském okruhu projel obytný přívěs, odpojil se od auta

  28.06.2019
  Situace, se kterou se nesetkávají příliš často, zažili policisté na Pražském okruhu. Když tam hlídkovali...

  FOTO: Kavárny i třeba divadla. Oblouky Negrelliho viaduktu budou místem umění i odpočinku

  27.06.2019
  Negrelliho viadukt s přilehlým okolím se brzy promění a přiláká návštěvníky. S rekonstrukcí přibude i...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: