V Praze vznikne 44 kilometrů nových cyklostezek. Propojí současné trasy  Praha
  26.09.2019

Zhruba 44 kilometrů nových cyklostezek má propojit městské části s centrem Prahy. Vzniknou úpravou polních cest a cest třetí třídy. V budoucnu mají vézt až do Staré Boleslavi.

Pražané budou brzy projíždět městem na kole bez sesednutí ze sedla. Úpravou polních cest a cest třetí třídy má Praha propojit stávající cyklostezky určené nejen pro kola díky novým trasám. Vzniknout má v celkovém součtu 44 kilometrů cest. Projektování se má dotknout městských částí Praha 14, Praha 18, Praha 19, Praha 20, Praha-Čakovice, Praha-Satalice a Praha-Vinoř. Město projektování vyjde na 39 milionů korun.

„Projektová příprava je na městských částech. Ty si tyto cesty pro kola a pěší přejí, mají místní znalost, jsou schopné lépe se domluvit s tamními vlastníky pozemků a následně zajistí projednávání s tamními dotčenými orgány státní správy,“ řekl náměstek primátora Prahy pro dopravu Adam Scheinherr.

Budování se má dotknout také historické poutní cesty Via Sancta a kapliček podél potoka Valcha a Vinořského potoka. Ty by mělo město obnovit a propojit s metrem Letňany a centrem Prahy 19. V budoucnu tak stezka může vést až do Staré Boleslavi.

Sportovci mohou už v současnosti brázdit Prahu na kole. K lepší orientaci jim dopomůže cyklomapa a mobilní aplikace Na kole Prahou s navigací.

„Aplikaci si za dva roky provozu stáhlo už přes deset tisíc lidí. Podle statistik její uživatelé najezdili jeden milion kilometrů. Obecně se snažíme mít o intenzitě cyklistické dopravy v Praze detailní přehled, například jsme v Podolí postavili Totem, který online sčítá cyklisty a chodce,“ dodal Scheinherr.

Hlavní město stále více investuje do cyklodopravy. Letos do ní vloží 121 milionů korun, což je přibližně o 47 milionů více než v roce 2018 a o 103 milionů než v roce 2017.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: