Pražské metro pokryje mobilní signál. První úsek bude hotový v říjnu  Praha
  02.05.2018

Smlouvu na dvacet let uzavřel pražský dopravní podnik s mobilními operátory. Zajistí pokrytí celé sítě pražské podzemky. Kompletní pokrytí bude hotové v roce 2022. První úsek spustí do provozu už v říjnu letošního roku.

Kritizované výpadky mobilního signálu v pražském metru se brzy stanou minulostí. Dopravní podnik uzavřel smlouvu s mobilními operátory. Za dvacet let provozu zaplatí operátoři 120 milionů bez DPH.

Pilotní projekt bude hotový do poloviny září. Pokryje tři stanice a tři tunelové úseky. Na základě výsledků testování a případných úprav by do konce října měly mobily fungovat od Roztyl až po Muzem, tedy na vybraném frekventovaném úseku nejvytíženější linky C. Kompletní síťové pokrytí má být podle smlouvy hotovo v roce 2022.

„Jsem ráda, že to, co se slibuje Pražanům už mnoho let, se konečně stane realitou. Do konce října tohoto roku bude mobilním signálem pokryt úsek celkem osmi stanic," komentovala akci primátorka metropole Adriana Krnáčová.

Podle primátorky byla jednání velmi složitá. Ještě před několika lety operátoři požadovali nemalé peníze za instalaci signálu v metru. Nyní budou k dispozici nejen mobilní a datové služby, ale především za to dopravní podnik ještě významné prostředky ještě získá.

„Operátoři budou moci instalovat vyzařovací kabely a další technologie vždy pouze tři a půl hodiny denně, a to v noci, aby nebyl narušen provoz metra. Proto si pokrytí celé sítě vyžádá delší časový úsek,“ vysvětlil pražský zastupitel Lukáš Kaucký.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: