V Praze vznikne jedinečné muzeum. Připomene události 20. století a jejich oběti 12. 09. 2019

Vzdělat se o událostech a zvláště o totalitních režimech, které vládly v Československu, bude možné v nově založeném Muzeu paměti XX. století. Jako jediné v hlavním městě se bude zabývat tímto ožehavým tématem a spojovat součanou demokratickou společnost.

Letos si připomínáme osmdesát let od nacistické okupace a třicet let od listopadových událostí roku 1989. Není pochyb, že tyto dvě klíčové události ovlivnily vývoj republiky, když byla ještě Československem. Nejen ty můžou návštěvníci v budoucnu zhlédnout a přečíst si o nich v novém Muzeu paměti XX. století v Praze. Připomínat má nejen události minulého století, ale i oběti totalitních režimů a statečnost občanů, kteří se mu postavili na odpor.

„Muzeum chceme koncipovat jako moderní instituci plnící vedle sbírkotvorné a vědecké funkce také funkce vzdělávací a osvětové. Za tímto účelem bude spolupracovat s domácími i zahraničními odborníky a institucemi, jejichž činnost přispívá ke stejnému či obdobnému poslání,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová, která navrhla založení muzea.

Expozice má především upevňovat demokratické tradice, rozvíjet občanskou společnost a naplňovat ideály svobody, humanismu a spravedlnosti. To lze podle radní Kordové Marvanové udělat tak, že lidé poznají autoritářské způsoby vládnutí a ovládání společnosti a znalosti hrozeb, kterým v současnosti společnost čelí.

„Máme radost, že jsme připravili vznik muzea nesvobody ve spolupráci se Spojenými silami pro Prahu a Piráty a jde o společný krok celé koalice. Při přípravě vycházíme z myšlenek, abychom minulost dokázali přijímat, nemanipulovali s ní a nezapomínali na ni,“ řekla radní Prahy pro kulturu Hana Třeštíková.

Na rozdíl od mnoha evropských měst Praha nedisponuje podobným muzeem, které se plně zabývá obdobím totalitních režimů. Vzniklo by tedy ve městě úplně první a jediné takové.

„Připomínat si temné stránky vlastní minulosti je pro rozvoj a vzdělanost naší společnosti velmi podstatné. Praha jako genius loci je předurčena k tomu, aby měla muzeum, které se svým významem bude rovnat jeruzalémskému muzeu Yad Vashem,“ řekla zastupitelka Jaroslava Janderová.

Muzeum povede ředitel, kterého vybere správní rada ve výběrovém řízení. Do ní jmenuje Praha sedm členů, kteří budou stát v čele nové instituce. Pětičlenná dozorčí rada bude sloužit jako kontrolní orgán.

O tom, kde má muzem stát nebo kdy se má otevřít, Praha zatím neinformovala.
Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: